پارچه گورتکس عرض 150 + لیست قمیت

پارچه گورتکس به دلیل تولید ضد آب، ضد باد و پارچه های قابل تنفس شهرت دارد.
همه ما نام گورتکس را شنیده ایم، اما چه چیزی این پارچه جذاب را بسیار خاص می کند؟
در اصل،گورتکس را می توان به عنوان یک پارچه بسیار بادوام، تنفس، ضد آب و ضد باد تعریف کرد، به همین دلیل است که احتمالاً متوجه شده اید که از آن برای تولید لباس، کفش و لوازم جانبی در کوهنوردی و مناطق کوهستانی و سرد استفاده می شود.
گورتکس از پلی تترا فلوئورواتیلن منبسط شده – یا به اختصار PTFE – phew ساخته شده است!

چه کسی گورتکس را کشف کرد

چه کسی گورتکس را کشف کرد

پارچه گورتکس توسط باب گور در سال 1969 ساخته شد.
او متوجه شد که وقتی PTFE را تحت شرایط خاصی به سرعت کشش می دهد – منجر به ایجاد یک ماده فوق العاده قوی و ریز متخلخل می شود.
نه تنها این، بلکه دارای جذب آب کم و خواص هوازدگی خوب بود – که البته راه حل عالی برای لباس های بیرونی است!
استفاده از این پارچه جدید آب و باران را در بیرون نگه می‌دارد، در حالی که اجازه می‌دهد عرق از داخل خارج شود.
ایجاد پارچه ای که مانع نفوذ آب و باران شود نسبتاً ساده است.
با این حال، ایجاد پارچه ای که مانع ورود باران شود و در عین حال اجازه می دهد عرق از آن خارج شود، کار بسیار دشوارتری است.

راز موفقیت گورتکس در تعدادی ویژگی نهفته است:

غشاء
در قلب فناوری GORE-TEX یک غشای بسیار نازک قرار دارد، این غشاء حاوی بیش از 9 میلیارد منافذ میکروسکوپی است که تقریباً 20000 بار کوچکتر از یک قطره آب است، اما 700 برابر بزرگتر از یک مولکول بخار رطوبت است.
اینجاست که جالب می شود. این بدان معنی است که آب به شکل مایع خود قادر به عبور از داخل غشا نیست.
اما آب به عنوان یک بخار رطوبت (مثلاً از عرق) اجازه دارد به بیرون منتقل شود.

لمینت
یکی دیگر از ویژگی های GORE-TEX لمینت آن است. این زمانی است که غشاء با پارچه بدنه اصلی، معمولاً مصنوعی مانند نایلون، به هم متصل می شود – یا به هم متصل می شود.
Gore-Tex در طیف وسیعی از ساختارهای پارچه ای، از جمله ساختارهای سه لایه (جایی که غشاء به پارچه های صورت در دو طرف چسبانده می شود)، دو لایه (جایی که غشاء از یک طرف به پارچه صورت چسبانده می شود و می تواند یک آستر از سوی دیگر، اجازه می دهد تا گزینه ای برای عایق، عایق و بدون عایق.

درزهای مهر و موم شده
در نهایت، درزهای مهر و موم شده محصولات ساخته شده با استفاده از GORE-TEX را با ضد آب و هوای کامل ارائه می دهند و از نشت آنها جلوگیری می کنند.
به عنوان مثال، اگر بخواهید به داخل یک ژاکت ضد آب استاندارد نگاهی بیندازید، احتمالاً می‌توانید نوارهایی از نوار را ببینید که برای مهر و موم کردن شکاف‌هایی که در اطراف دوخت ایجاد شده است استفاده می‌شود.
با این حال، هر چه ژاکت نوار چسب بیشتری داشته باشد – تنفس آن کمتر خواهد بود، در حالی که درزهای مهر و موم شده قابلیت تنفس را به خطر نمی اندازند.

 

راز موفقیت گورتکس در تعدادی ویژگی نهفته است:

انواع پارچه گورتکس

تکنولوژی گورتکس به پیشرفت خود ادامه می دهد و امروزه انواع مختلفی از پارچه های GORE-TEX موجود است.
با این حال، محبوب ترین انواع سنتی GORE-TEX، GORE-TEX Active و GORE-TEX Pro هستند.
همانطور که قبلا ذکر شد، GORE-TEX سنتی یک پارچه همه کاره است که می تواند برای انواع فعالیت ها، از کوهنوردی تا لباس های روزمره استفاده شود.
GORE-TEX سنتی بسیار بادوام، ضد باد، ضد آب و تنفس است.
علاوه بر این، GORE-TEX بسته به اینکه برای چه چیزی مورد استفاده قرار می گیرد، می تواند در ساختارهای دو یا سه لایه تولید شود.

GORE-TEX فعال
همانطور که از نام آن پیداست، GORE-TEX Active به‌طور ویژه طراحی شده است تا با فعالیت‌های پرانرژی و توقف و حرکت سازگار باشد. نمونه های عالی از این نوع فعالیت ها شامل اسکی یا کوهنوردی است.
با این نوع فعالیت‌ها، شما ژاکتی می‌خواهید که امکان حرکت زیاد و در عین حال محافظت در برابر باد و باران را فراهم کند GORE-TEX Active سبک وزن، فوق العاده قابل تنفس است و با ساختار سه لایه برای محافظت بیشتر ساخته شده است.

GORE-TEX Pro
GORE-TEX Pro طوری طراحی شده است که ناهموار، بادوام و قادر به مقاومت در برابر استفاده طولانی مدت در شرایط سخت باشد.
وقتی در فعالیت‌های شدیدتری شرکت می‌کنید که شما را در معرض شرایط سخت قرار می‌دهند، مانند کوهنوردی چند روزه،  GORE-TEX Pro یک ساختار سه لایه قوی برای حداکثر محافظت ارائه می‌کند.

چه نوع محصولاتی با استفاده از فناوری پارچه گورتکس ساخته می شوند؟

 • ژاکت
  واضح ترین محصولاتی که از فناوری GORE-TEX استفاده می کنند کت های پیاده روی هستند.
 • هنگام خرید یک ژاکت ضد آب، باید مطمئن شوید که از موادی ساخته شده است که از ورود عناصر جلوگیری می کند و در عین حال اجازه می دهد عرق از آن خارج شود.
 • تعدادی فناوری وجود دارد که به شما در دستیابی به این هدف کمک می کند. با این حال، یک نام وجود دارد که بیش از سایرین در بازار متمایز است – GORE-TEX.
 • مطمئناً ضد آب، تنفس و ضد باد هستند – ژاکت های GORE-TEX محافظتی را که برای اکثر فعالیت های خارج از منزل نیاز دارید، فراهم می کند. هر ژاکتی که انتخاب می کنید، باید نحوه استفاده از لایه های پایه برای محافظت نهایی در برابر تعریق را نیز در نظر بگیرید.
 • کفش های پیاده روی و پیاده روی
  فناوری GORE-TEX که در چکمه‌های بیرونی یافت می‌شود کمک می‌کند تا آن‌ها را بسیار تنفس کنند و فوق‌العاده ضد آب شوند.
 • بنابراین، چه در مسیرهای خیس و گل‌آلود قدم می‌زنید یا پاهایتان نیاز به تنفس در روزهای گرم تابستان دارند – چکمه‌های با آستر GORE-TEX تضمینی برای خشک نگه داشتن شما هستند.
 • دستکش
  یکی دیگر از محصولاتی که از فناوری GORE-TEX بهره می برد، دستکش های فضای باز است. دستکش‌های GORE-TEX هم ضد آب هستند و هم قابل تنفس هستند، به این معنی که دست‌های شما هنگام سردتر گرم‌تر و هنگام تعریق خشک‌تر می‌مانند – حتی اگر در شرایط سخت قرار بگیرید.
 • چه نوع محصولاتی با استفاده از فناوری پارچه گورتکس ساخته می شوند؟

دیدگاه شما با موفقیت ثبت شد.

نظرتان را ثبت نمایید.

شماره همراه شما منتشر نخواهد شد.

تماس با ما